Etnodim та ЩукаРиба: Різдвяна коляда

< назад до новин
Новий проєкт Etnodim - це колаборація із гуртом Щука-Риба та виконання колядки "Діва Марія на камені стояла".
Etnodim та ЩукаРиба: Різдвяна коляда

Новий проєкт Etnodim це колаборація із гуртом Щука-Риба та виконання колядки "Діва Марія на камені стояла".

“Ви таки зуміли зберегтись. У цьому ваша сила.” - саме такі слова сказав Василь Стус зустрівши у 1972 році колядників.

Чому говорячи про давню традицію колядування і свято Різдва ми починаємо з сімдесятих років?

Бо саме в цей рік у Києві та Львові КГБ заарештувало 19 осіб, учасників Різдвяного колядування серед яких були представники української інтелігенції. Дисидентська молодь чинила опір політиці викорінення українських національних традицій.
І в них це вийшло. Адже під час повномасштабної війни, коли ворог має все те ж обличчя, Україна бореться. Вона продовжує звичаї предків. Сміливо відстоює свої кордони від географічних до культурних.

Нашу пам’ять не стерти.

Музей Івана Гончара розповідає, що ще кілька тисячоліть тому у цей зимовий час наші пращури відзначали народження — різдво — світу і сонця. Міф про час, коли «не було ні неба, ні землі», та, власне, і часу не було, а тільки «синєє море» і дерево посеред нього. За припущеннями дослідників, слово «коляда» походить від слова «коло», тобто від форми сонця. Приблизно у XVII столітті в Україні стали поширюватися колядки християнського змісту — так звані різдвяні канти, які мають книжкове походження. Їх складали та розповсюджували церковні півчі, дяки. За змістом вони дуже відрізняються від дохристиянських, бо в них співають про Народження Христа.

Найдавніше значення Різдва — зв’язок із «часами предковічними», тобто з предками.

Вважається, що прохання до предків озвучують колядники. Колядники є провідниками, саме тому між ними, як гостями і господарями до яких завітали, завжди був поріг.

Так звана радянська влада найбільше уваги приділяла тому, щоб люди перестали святкувати Різдво, але більшість українців продовжували відзначати Різдво таємно. За задумом, радянський Новий рік із часом мав повністю замінити Різдвяні свята.

Але цього не сталося. Адже люди, митці та навіть українські бренди поширюють та продовжують національні традиції.

Ви таки зуміли зберегтись. У цьому ваша сила. Сказав Стус у 72 році колядникам, а ми всією країною чуємо його сьогодні.Гурт Щука-Риба виконує:
"Діва Марія на камені стояла" - Полтавська обл., Зіньківський р-н, с. Бобрівник
З альбому "Радуйся, земле...Традиційні колядки та щедрівки Полтавщини" (2002)
Матеріали фольклорних експедицій 1991-2001 років з фоноархіву Тетяни Сопілки